Trwa Gdynia Blues Festival

Gdynia Blues Festival
Gdynia Blues Festival

Od czwartku do niedzieli na skwerku Arki Gdynia mieszczącym się przy bulwarze nadmorskim w Gdyni trwa festiwal z muzyką blues. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

2 czerwca
Skwer Arki Gdynia
godz.16:00-23:00
wstęp wolny

Ukes’n Drums (Sweden)
Marta Szefke Groove Band
Pokój nr 3
Drunk Lamb
Kraków Street Band

3 czerwca
Skwer Arki Gdynia
godz.16:00-23:00
wstęp wolny

Makar & Children of the Corn
The Marco Bartoccioni Band(Italy)
Lewis Hamilton (UK)
Leif de Leeuw (NL)
Will Jacobs (USA) & Marcos Coll Band

4 czerwca
Skwer Arki Gdynia
godz.16:00-23:00
wstęp wolny

PPM (Sweden)
NicoZZ (France)
Fog Eaters (Italy)
The Blueswater (UK)
Guitar Shorty(USA) & Morblues

WYKONAWCY:

Little Victor (USA) & Stackhouse (NL)
Little Victor dzielił scene z takimi jak The Jelly Roll Kings, Snooky Pryor, Pinetop Perkins, The Fabulous Thunderbirds, Billy Boy Arnold, The Black Keys, James Harman, T-Model Ford, Henry Gray, The Mannish Boys, Lazy Lester i wielu innych.
Grał między innymi z RL Burnside, Robert „Wolfman” Belfour, The Hound Dog Taylor Tribute Band, Big Joe Louis, Little George Sueref and Tav Falco’s Panther Burns, David Evans, Sophie Kay. W 2004, rozpoczął współprace z Louisiana Red, który był jego idolem z dzieciństwa. Ich bardzo owocna współpraca nieszczęśliwie zakończyła się kiedy Red zmarł w lutym 2012. Jednak Victor, nigdy nie przestał koncertować i nagrywać w studiu, wykonując dalej świetną robote. Charakterystyczne brzmienia Little Victor znane są szerokiej bluesowej publiczności.
Towarzyszyć mu będzie zespół z Holandii Stackhouse dla którego priorytetem jest stylowe, tradycyjne, bluesowe brzmienie.
www.littlevictormusic.com
www.stackhouse.nl

Ukes’n Drums
Ukes’n Drums to uliczny zespół grający bluesa na Ukulele. Występowali przez wiele lat w Kopenhadze i na południu Szwecji . Są połączeniem tradycyjnego bluesa, funky bluesa i rocka!
Świetna muzyka grana w małym składzie na małych instrumentach!

Harald Leander U-bass
Kent Lenander Drums
Jonas Ryberg Electric Uke

www.facebook.com/ukesdrums

Marta Szefke Groove Band
Zespół Marta Szefke Groove Band rozpoczął swą działalność w maju 2016 roku. Jest to projekt stworzony przez Martę Ciosek-Szefke, wokalistkę bluesową i jazzową, kompozytorkę i autorkę tekstów, związaną przez kilka lat z toruńską grupą bluesową Tortilla, z którą wystąpiła na najważniejszych festiwalach bluesowych w Polsce. Formację Marta Szefke Groove Band tworzą doświadczeni muzycy związani z Trójmiastem. Zespół zadebiutował w finale konkursu Suwałki Blues Festiwal 2016.
Grupa wykonuje przede wszystkim kompozycje frontmenki inspirowane stylami blues, soul, rhythm&blues i funky uzupełnione o covery we własnych interpretacjach. Marta Szefke Groove Band to pozytywne wibracje, niebanalne polskie teksty, stylowe brzmienie, ciepły wokal, soulowy feeling, energia na scenie i porządna dawka uzależniającego groove’u.
SKŁAD ZESPOŁU:
Marta Szefke – wokal
Krzysztof Pawłocki – gitara elektryczna, wokal
Bartłomiej Szefke – wokal
Mikołaj Basiukiewicz – instrumenty klawiszowe
Paweł Urowski – gitara basowa
Tomasz Koper – perkusja

https://pl-pl.facebook.com/MartaSzefkeGrooveBand

Pokój Numer 3 powstał w 2015 roku w Bydgoszczy. Zespół tworzą młodzi muzycy, którzy są zafascynowani bluesem i rockiem. W ich twórczości przeważają właśnie te gatunki ale można też doszukać się wpływów muzyki amerykańskiego południa i country. Liderem zespołu jest Kuba Andrzejewski, utalentowany młody gitarzysta, a także kompozytor i autor tekstów wszystkich utworów Pokoju Numer 3. Kuba jest laureatem wielu nagród jako instrumentalista oraz bywa często zapraszany do udziału w koncertach innych zespołów. W 2016 roku szeregi zespołu zasilił Michał Kielak, czołowy polski harmonijkarz, doświadczony artysta o ukształtowanym już stylu, który wspomaga rozwój zespołu. Razem tworzą wybuchową mieszankę porządnego rocka, wzmocnioną o mięsitą bluesową harmonijkę. W październiku 2016 roku, ukazała się debiutancka płyta zespołu. Gościnnie zagrało na niej wielu znakomitych artystów (m.in. Bartek Szopiński, Sebastian Riedel, John Clifton, Jarek Gajewski). Zespół ma już za sobą występy na wielu znaczących festiwalach (Rawa Blues, Blues Express, KATAR,).

Kuba Andrzejewski – śpiew, gitara,
Michał Kielak – harmonijka ustna, (ex-Kasa Chorych)
Łukasz Jakubowki – inst. klaw., (zespół Ani Rusowicz)
Krzysiek Ratke – gitara basowa,
Bartek Andrzejewski – perkusja,

www.pokoj-numer3.pl

Drunk Lamb
To energiczny kwartet z Trójmiasta, który reprezentuje młodą scenę blues rockową. Zespół powstał na początku 2014 roku, a już w lipcu wygrał konkurs podczas Suwałki Blues Festival 2014 i został wybrany na reprezentanta Polski w European Blues Challenge 2015. Zespół tworzą wszechstronni muzycy, którzy czynnie uczestniczą również w projektach jazzowych, funkowych, soulowych i rockowych. Muzyka Drunk Lamb jest swoistym ujściem energii i doskonałego warsztatu muzyków z Trójmiasta.

www.facebook.com/drunklamb

Kraków Street Band
Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się muzyczną wizytówką miasta dla przybyszy z kraju i zagranicy. Uliczne granie z początku miało być tylko sposobem na spędzenie wolnych dni między koncertami, szybko jednak spodobało się publiczności tak bardzo, że zespół od trzech lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, a terminarz tras koncertowych po Polsce i za granicą zapełnia się z rocznym wyprzedzeniem.

Trudno się temu dziwić – Muzyka Kraków Street Band urzeka swobodą i pozytywną energią. Gdy w 2014 roku zbierali na debiutancką płytę poprzez kampanię crowdfundingową, w miesiąc zdobyli 170% planowanego budżetu. Dostali się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. Godnie reprezentowali Polskę największych zagranicznych festiwalach – m.in. Haizetara (Hiszpania), Sziget (Węgry), Ferrara Buskers Festival (Włochy). W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” i „Zespół Roku 2015”.

W 2015 roku wydali drugą, wyjątkową płytę – album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, „Little Ole Opry”, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką – Wójcik i zaproszonymi goścmi z Krakowskiego muzycznego światka. Obecnie muzycy pracują nad trzecią płytą, która oparta będzie głównie na autorskim materiale.

http://www.krakowstreetband.com/

Makar & Children of the Corn
Pogrążony w rozmyślaniach skąd wytrzasnąć nowych wspólników (poprzedni zostali poszatkowani przez kule podczas ucieczki) cisnął za siebie niedopalone cygaro.
Kątem oka dostrzegł blask.
Gdy się obrócił, zdębiał.
Z płonącego pola kukurydzy wyłoniły się sylwetki trzech (jak wtedy mu się wydawało…) pomiotów piekielnych.
Jak się potem okazało dostał w knajpie lewego drinka, więc wydarzenia wyglądały nieco inaczej…
Niemniej jednak okazał się, że owe „pomioty” to całkiem łebscy goście i nawiązali współprace. Ku czci tej nocy obrali przydomek „Makar and Children of the Corn”.

Andy „Makar” Makarewicz
Grzegorz „GRZ” Świerk
Kamil Olesiński

www.facebook.com/tex.mex.corn

The Marco Bartoccioni Band (Italy)
Nowy, oryginalny dźwięk zespołu Marco Bartoccioni jest połączeniem charakterystycznego bluesa, południowego rocka i duszy z USA! Ta twórcza współpraca między Rzymem, Włochami i Nashville, Tennessee produkuje ponadczasowe dźwięki z własną szczególną harmonią.
Marco Bartoccioni to mistrz wielu instrumentów pochodzący z Włoch . Swój wyjątkowy styl wyraża grając na gitarze elektrycznej, mandolinie, banjo, dobro jak również na instrumentach własnej roboty! Jego muzyka znana jest w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jego rozbudowany międzynarodowy plan trasy obejmuje takie kraje jak
USA, Rosja, Francja, Szwecja, Niemcy, Polska, Anglia, Belgia, Bułgaria i Hiszpania. W roku 2013 Marco znalazł się na liście „Pollers of BLUES MAGAZINE” w Polsce w kategorii „Najlepszy międzynarodowy gitarzysta” i „Międzynarodowe odkrycie roku”. W 2015 roku Marco wydał nowy solowy album i album z zespołem Wild Shooter, Nashville.
Robert Bond jest perkusistą i producentem z Nashville z międzynarodową karierą. Mieszkając w Nowym Jorku, Londynie, Warszawie, Berlinie i Nashville, wyprodukował nagrania dla etykiet w USA, Europie i Japonii. Na swoim koncie ma współprace z legendarnym ROCK’N’ROLL HALL OF FAME, artystami The Yardbirds i Bo Diddley, zwycięzcami GRAMMY Tracy Nelson i Vassar Clements, ROCKABILLY HALL OF FAME, Sleepy LaBeef, MUSIC HALL FAME i wokalistami nagrodzonymi Grammy Charlie Louvin, BLUES HALL OF Fame saksofonistą Big Jay McNeely, innowatorm jazz Les McCann, BBC w Londynie, The Lion King w Londynie i jako twórczy konsultant LONDON SYMPHONY ORCHESTRA.
Rodowity Kalifornijczyk David Price (bas) występował przez ponad 10 lat jako basista Ze zdobywcą GRAMMY afrykańskim perkusistą Babatunde Olatunji oraz z John „Broadway” Tucker Band . Grał z amerykańskimi artystami takimi jak Joan Baez, Johnny Rivers i wielu innych. Współpracował również z polskimi muzykami min. Leszek Cichoński i Wojtek Karolak. Przebywając w Polsce występował w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych.

www.marcobartoccioni.com

Lewis Hamilton (UK)
Od założenia zespołu w sierpniu 2010, The Lewis Hamilton Band zagrał już ponad 600 koncertów od Wysp Brytyjskich poprzez Francję, Holandię, Belgię, Niemcy, Szwajcarię aż po Polskę i Słowenię, oraz wystąpił na wiekszości największych brytyjskich festiwali bluesowych, łącznie z występami na Głównej Scenie na festiwalach Hebden Bridge i Maryport. Mimo młodego wieku (23 lata) Lewis był już pięć razy z rzędu nominowany do Brytyjskich Nagród Bluesowych w kategorii Młody Artysta w roku 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016, a mając nadal zaledwie 20 lata otrzymał również dwie nominacje w kategorii Autor Tekstów. Od kilku lat, Lewis jest współorganizatorem Thornhill Blues Festival, którego gwiazdą w roku 2016 był znany również w Polsce Danny Bryant. Jako gitarzysta, lider zespołu Lewis Hamilton oddaje hołd być może największym muzykom XX wieku, czerpiąc inspiracje od takich gigantów jak Stevie Ray Vaughan, Jimi Hendrix czy Rory Gallagher. W swojej muzyce łączy również style bardziej współczesnych muzyków bluesowych i rockowych, takich jak Joe Bonamassa, Derek Trucks i Matt Scofield. Jako wokalista, wypracował swój własny niepowtarzalny i mocny styl, pozostający pod wpływem Joe Cockera, Dave’a Mathewsa i wielu innych. Swoim debiutanckim albumem Gambling Machine Lewis Hamilton wygrał nagrodę Scottish New Music Award w kategorii Szkocki Album Roku Jazz/Blues w roku 2012. Utwór Candlelight & Sympathy z albumu Empty Roads pojawi się na scieżce dźwiękowej nowego filmu fabularnego ‚Scar Tissue’. Jego album Ghost Train i Shipwrecked otrzymały liczne pozytywne recenzje i zdobył uznanie ze strony czasopism i portali bluesowych na całym świecie, a jego utwory znalazły się na antenach radiowych w ponad 15 krajach. Lewis grywał już z wieloma tak znanymi muzykami jak Aynsley Lister (kiedy na koncercie zastąpił wokalistę), Ryan McGarvey, Henrik Freischlader, Alan Nimmo, Chantel McGregor i Ben Poole. Lewis jest również utalentowanym dzwiękowcem i prowadzi własne studio nagraniowe w szkockiej miejscowości Auchterarder, gdzie sam pisze, nagrywa, produkuje, miksuje i wydaje cały materiał muzyczny zespołu. W roku 2013, Lewis Hamilton wydał we własnej wytwórni wychwalany przez krytyków trzypłytowy album szkockiego bluesa Jock’s Juke Joint, na którym znalazły się utwory 50 szkockich bluesmanów, w tym jego własne. Cała seria była szeroko komentowana na międzynarodowej scenie bluesowej, a utwory były emitowane w ponad 70 programach radiowych w wielu krajach oraz otrzymały wiele pozytywnych recenzji we wiodących publikacjach bluesowych w Wielkiej Brytanii, jak również w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Drugi album z tej serii był nominowany jako Najlepszy Album do Brytyjskich Nagród Bluesowych w roku 2013, podczas gdy trzeci krążek został wybrany jako pierwszy w historii Album Miesiąca przez Stowarzyszenie Niezależnych Nadawców Bluesowych (Independent Blues Broadcasters Association). W Polsce, w 2014 roku utwory LHB można było usłyszeć między i innymi na antenie Radia Kultura w audycji Piotra Gwizdały. Rok 2015 i 2016 to głownie trasy koncertowe i nowa płyta Shipwrecked, za którą już został po raz kolejny nominowany do Brytyjskich Nagród bluesowych roku 2016 …
www.lewishamiltonmusic.com

Leif de Leeuw (NL)
Leif de Leeuw, to młody utalentowany gitarzysta, oraz dwukrotny zwycięzca the Sena Young Talent Guitar Award (2009, 2013) . Wraz z zespołem tworzą charakterystyczną muzyke trudną do opisania. Wpływy Bluesa, Rocka, Funk, Soul, można usłyszeć w ich muzyce. W2014 roku zostali zwycięzcami prestiżowego konkursu Dutch Blues Challenge oraz w 2015 zostali nagrodzeni European Blues Award jako najlepszy zepół roku. Leifa doceniono w kategorii najlepszy gitarzysta bluesowy (rock) z Benelux w 2016 roku. Był również dwukrotnie nominowany w tej kategorii w 2013 i 2017 roku.
Tego lata zespół koncertuje na wielu festiwalach takich jak : Sziget Węgry, Rockwell Open Air Niemcy, Ribs & Blues and Haarlem Jazz Holandia i wiele innych.

www.leifdeleeuw.com

Will Jacobs (USA) & Marcos Coll Band
Will Jacobs i Marcos Coll spotkali się w 2015 w Berlinie na jednym z poniedziałkowych Jam Session. Od początku zaiskrzyło między nimi i sporo wspólnie koncertują w całej Europie.Ich muzyka to tradycyjny, klasyczny blues z Chicago skąd pochodzi Will. Will występował na scenie Chicagowskiej już od 12 roku życia !!! Aktualnie pracują nad nowym albumem, który ukaże się w 2017 roku.

www.willjacobsdirtydeal.com
www.marcoscoll.com

PPM (Sweden)
PPM to trio pochodzące ze Szwecji grające Americanę. Zespół powstał w 2009 roku i od tego czasu intensywnie koncertuje w Szwecji i poza jej granicami. Piosenka „This too shall pass” była często grana w wielu rozgłośniach radiowych min. Radio Bluegrass International z Owensboro, Kentucky, USA. Inspiracje czerpią z podrózy do Nashville, Austin i Kentucky. W Polsce występowli już na Pikniku Country w Mrągowie. Ciekawostką jest fakt,że wykorzystują często tylko jeden mikrofon pojemnościowy tak jak nagrywano kiedyś w latach 4-tych i 50-tych. Americana to mieszanka wielu stylów : country, bluegrassu, rocka, bluesa i folku.W ich muzyce można usłyszeć wpływy takich wykonawców jak: Steve Earle, Alison Krauss, Hank Williams, Bill Monroe czy Johnny Cash. Skład: Peter Olofsson Martin Giselsson Paul Carlsson.

www.reverbnation.com/ppmtheband

NicoZZ (France)
Blues, blues-rock najwyższej klasy. Doświadczenie muzyków, doskonały kontakt z publicznością. Zespół mający za sobą wiele sukcesów festiwalowych, prestiżowych wystepów. Nico’ZZ to bardzo przystojny blues! Trio dostarcza dawkę eklektycznego zestawienia bluesa, r&b i funka. Liderem grupy jest gitarzysta i wokalista Nicolas Zdankiewicz. Tak oryginalny repertuar przyciągnął fanów na koncerty podczas intensywnych tras koncertowych we Francji, Niemczech, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Austrii, Wielkiej Brytanii. Teraz francuscy chłopcy przyjeżdżają podbić polską scenę. Nico zaczął grać na gitarze w wieku lat 12. Od 2003 podróżuje i gra w całej Europie. Współpracuje również z wieloma muzykami min.Tim Mitchell.

www.facebook.com/NicoZZblues

Fog Eaters (Italy)
Fog Eaters to bluesowy kwartet z Włoch ,który najbardziej lubi styl Texas & Chicago.
Inspiracje to Jimmie Vaughan, The Faboulous Thunderbirds, Ronnie Earl, Muddy Waters, Howlin ‚Wolf, Sonny Boy Williamson i wielu innych. Jest to mieszanka bluesa, rock’n’rolla, boogie i swingu.Dla zespołu najważniejsze jest przekazanie publiczności emocji, które są nierozłączne z muzyką bluesową. Ważne jest również brzmienie zespołu tj. dogged shuffle, Rythm n Blues, Hill Blues. Zespół czerpie najwięcej radości z grania muzyki „Na żywo” i są pewni, że każda publiczność doceni ich szczerość i zaangażowanie .

Skład:
OSCAR ABELLI
ANDY PITT
JO PINNA
TEX CAVALCA

www.facebook.com/fogeaters

The Blueswater (UK)
Bio: The Blueswater to zwycięzcy nagród , Edinburgh- bazowy zespół z międzynarodową trasą. Tworzą niepowtarzalny i prawdziwie unikatowy styl muzyczny z wpływami brudnego rhythm and bluesa mieszając dźwięki Chicago z Mississippi. Na hałaśliwe energetyczne występy składają się mocne gitarowe riffy w połączeniu z dźwiękami solowych występów na harmonijce.
W 2011 roku zadebiutowali ze swoim bluesowym show! W Edinburgh Fringe z wielkim uznaniem, a w 2012 roku otrzymali Mervyn Stutter Spirit of Fringe Award. Show będący, muzyczną historią gatunku bluesowego, obecnie regularnie koncertuje po Wielkiej Brytanii.

www.theblueswater.com
www.facebook.com/theblueswater

Guitar Shorty(USA) & Morblus(Italy)
Legendarny gitarzysta / wokalista Guitar Shorty jest gigantem w świecie muzyki bluesowej. Guitar Shorty od dziesięcioleci tworzy pod wpływem zarówno Jimi Hendrixa, jak i Buddy Guya, porywa publiczność grając energetyczne kocerty. To, co naprawdę wyróżnia Shorty to jego absolutnie nieprzewidywalne gitarowe riffy , zacięty wokal i ekspresyjne występy łączące ciało i dusze.
Osiąga dźwięki i riffy , o których inni gracze bluesa nawet nie myśleli.Amazon.com mówi, że jego praca na gitarze brzmi jak tygrys w klatce w porze karmienia. Jego gitare zalewają psychodeliczne solówki, jak lawa zalewa wszystko, co napotka po drodze. Chicago Reader oświadcza, że ​​”Guitar Shorty twardo opiera się na walce, a jego frazy i notatki są wyrywane z morderczych wściekłości. Jest on jednym z najwyżej cenionych artystów bluesowych na scenie”.

Przez lata Shorty występował z gwiazdami muzyki bluesowej i R & B, takimi jak Ray Charles, Sam Cooke, B.B. King, Guitar Slim i T-Bone Walker. Zaczął grywać z legendami, gdy był jeszcze nastolatkiem i nagrywał kilka singli w zaciemnionym studiu podczas pierwszych 30 lat swojej kariery. Po dziesięcioleciach spłacania należności (tak jak wielu amerykańskich bluesmanów), odbył trasę koncertową po Anglii, aby zdobyć sławę w swoim kraju. Od tamtej pory jego nagrania cieszą się ogromnym uznanie krytyków, a jego słynne występy na żywo sprawiły, że stał się rozchwytywany na całym świecie. Jego debiut w 2004 roku Alligator Records, Watch Your Back, stał się jego najlepiej przyjętym, najlepiej sprzedającym się albumem. Jego kontynuacja w 2006 roku, We The People, zdobyła pożądaną nagrodę Blues Music za najlepszy album roku współczesnego Bluesa. Teraz nowa płyta, Bare Knuckle, Guitar Shorty jest kombinacją gitary, wokali i tekstów, uznawana przez słuchaczy za najbardziej inspirującą grę gitarową i wokalną jego długiej kariery.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

lub

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*